Jak skutecznie i szybko uczyć się angielskiego słownictwa?

Opanowanie dużego zasobu słownictwa z języka angielskiego oraz umiejętność zastosowania ich w tekście pisanym oraz mowie to jeden z czynników umożliwiających otrzymanie wysokiej noty na egzaminach z tego języka na poziomie rozszerzonym. W jaki sposób uczyć się efektywnie, kiedy materiału jest dużo, zaś ucznia ogranicza czas? Warto sięgnąć po metody polecane przez poliglotów i coachów językowych.

Skuteczna nauka słownictwa – porady dla maturzystów

Opanowanie kilkuset słów z danej dziedziny może być wyzwaniem, jednakże znacznie szybciej i skuteczniej zostaną one zapamiętane, jeżeli uczeń będzie przyswajał je w formie sensownych zdań. Tylko w ten …sposób mają one szansę na stałe zakotwiczyć się w umyśle. By zmaksymalizować ten efekt, warto przede wszystkim uczyć się słów ważnych dla konkretnej osoby. Na przykład przyswajając nazwy zawodów, o wiele łatwiej jest je zapamiętać, jeżeli kojarzymy je z ważnymi dla nas osobami, które je wykonują. W przypadku nauki do matury, słowom trudnym do zapamiętania można samodzielnie nadawać „ważność”. Na przykład kojarzyć daną nazwę zawodu ze znaną nam osobą na świecie lub w najbliższym otoczeniu, która się nim trudni.

Należy pamiętać, że by słownictwo mogło przejść z pamięci krótkotrwałej i zakorzenić się w długotrwałej, potrzeba niekiedy nawet kilka tygodni powtarzania materiału. Z tego względu naukę przed maturą trzeba dobrze rozplanować i zacząć ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Powtarzanie pozwoli utrwalić się nawet 80% materiału przyswojonemu na kursie czy też we własnym zakresie, dlatego nie należy bagatelizować jego znaczenia i nie odkładać go w czasie.

Niezwykle skuteczną formą przyswajania nowych słówek są również asocjacje, czyli wizualizacyjny sposób na zapamiętanie. Wystarczy tylko słowo angielskie skojarzyć z jakimś podobnie brzmiącym w języku polskim zaś później na tej podstawie utworzyć w umyśle zabawny obraz, który pozwoli zapamiętać słowo praktycznie na zawsze. Im zabawniejsza czy bardziej kontrowersyjna wizualizacja, tym lepsze efekty przynosi. Na przykład słowo „crew” czyli „załoga” można skojarzyć z polskim słowem „krew”. Obraz zakrwawionej załogi statku z pewnością pomoże nauczyć się nowego słowa.